Biljke iznesete na terasu, posadite u vrtove, da uživaju u suncu ili hladu, brinete o njima i onda primijetite da su ih napale lisne uši – kukci koji su u stanju uništiti vaše biljke u nekoliko dana. Ne brinite, postoje razni prirodni i domaći pripravci poput praška za pecivo protiv lisnih ušiju, kao i mnogi drugi.
Evo što radi u ovom slučaju
1. Prašak za pecivo
Prašak za pecivo nezaobilazan je sastojak svake kuhinje, a ono što vjerojatno niste znali je da se prašak za pecivo protiv lisnih ušiju pokazao kao jedno od rješenja. Činjenica je da je prašak za pecivo alkalni, a vaš dolazi u kiseloj sredini.
Promjenom PH vrijednosti tla i biljaka stvarate nepovoljno područje za svoje i one će pobjeći ili umrijeti. No, ono što trebamo naglasiti je da je prašak za pecivo učinkovit protiv biljnih ušiju jer sadrži sodu bikarbonu.
Soda bikarbona će biti jednako učinkovita kada je riječ o ovim štetnicima kao i prašak za pecivo. Evo kako se ovaj domaći kuhinjski proizvod koristi za njihovo suzbijanje.
Jednu žlicu praška za pecivo pomiješajte s trećinom šalice suncokretovog ulja. Uzmite dvije žlice ove mješavine s jednom šalicom vode. Ovu vodu dodajte u prskalicu kojom prskate cvijeće.
Pročitajte: Kako skupiti sjeme zelene salate iz sopstvenog uzgoja?
3. Ocat uspješno ubija štetnike
Naši ljudi vjeruju da nema problema koji ne mogu riješiti soda bikarbona ili ocat. Ova dva sastojka se nalaze u svakoj kuhinji, jeftina je i organska, pa neće proizvoditi otrovni otpad, kao što je to slučaj s pesticidima.
Evo što trebate učiniti kako biste se riješili ovih štetnika, koji djeluju jednako dobro kao i prašak za pecivo protiv biljnih ušiju. Ocat i voda su u omjeru 1:10, pa će vam za jednu žlicu octa trebati 10 žlica vode.
Upozorenje: prilikom pripreme ove mješavine obavezno u vodu dodajte ocat, nikako obrnuto, nemojte slučajno u ocat dodati vodu jer to može izazvati kemijsku reakciju opasnu po zdravlje.
U ovu smjesu možete dodati i nekoliko kapi tekućeg sapuna ili tekućine za pranje posuđa, to će dodatno ojačati repelent biljaka i više će odgovarati biljkama.
Prilikom prskanja biljaka nemojte to raditi samo odozgo jer ćete preskočiti stražnji dio listova gdje se inače nalazi većina biljnih ušiju. Poprskajte biljku sa svih strana, tek tada će ovaj lijek biti prilično učinkovit.
Pročitajte: Prednosti i nedostaci povišenih gredica
4. Djeluje i domaće sredstvo od luka i češnjaka
Češnjak je još jedna namirnica koja se nalazi u svakoj kuhinji. Pretpostavljate da se luk koristi za suzbijanje biljnih ušiju zbog svog osebujnog mirisa. Sve što trebate je luk, voda i jedan veliki lonac od 10 litara.
Narežite stotinjak grama luka, možete i povećati koncentraciju luka ako mislite da je potrebno. Stavite luk u šerpu u veliki lonac i dolijte 10 litara vode. U njemu kuhajte luk 30 minuta.
Ulijte dio tekućine u bočicu s raspršivačem i pripravak je odmah spreman za upotrebu.
Češnjak se koristi i kao lijek protiv biljnih ušiju, koji se pravi bez kuhanja. Napravit ćete ga na sljedeći način: 200, 300 grama bijelog luka stavite u 10 litara vode i ostavite da odstoji 24 sata. Ovu tekućinu pomiješajte s vodom, u omjeru 1:1.
Imajte na umu da ovih 10 litara možete koristiti 2 mjeseca, da ih je potrebno čuvati na tamnom i suhom mjestu. Mogu se koristiti i kada su vaše biljke napadnute gljivicama.
Jedna od dobrih stvari prirodnih biljnih lijekova u odnosu na pesticide je da nije tako lako pretjerati. Kada je riječ o pesticidima, morate paziti da ne oštetite rast biljaka ili dodatno zakiselite tlo u procesu njihovog ubijanja.
I luk i češnjak jednako su učinkoviti kao prašak za pecivo za biljne uši.